Lutowy koncert NOSPR

W piątek, 28 lutego, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie w ramach cyklu koncertów abonamentowych sezonu 2013/2014. Koncert poprowadzi Alexander Liebreich.

Podczas koncertu NOSPR wykona monumentalną V Symfonię, jedno z najdłuższych dzieł Antona Brucknera. Jak we wszystkich symfoniach Brucknera, tak i w Piątej, widoczne wpływy symfoniki beethovenowskiej oraz wagnerowskiej harmoniki i instrumentacji, w połączeniu z bogactwem melodyki wyrosłej z wewnętrznej inspiracji, wyrażają indywidualny styl kompozytorski. Utwór powstał w latach 1875?1876, po raz pierwszy został wykonany publicznie w wersji na dwa fortepiany przez Józefa Schalka i Franza Zottmanna 20 kwietnia 1887 w Wiedniu. Prawykonanie orkiestrowe poprowadził siedem lat później w Grazu Franz Schalk, uprzednio ?przystosowując? Symfonię do gustów ówczesnych słuchaczy. Dzieło spotkało się ze znakomitym przyjęciem, jednak Bruckner ? nieświadomy dokonanych w materii dźwiękowej zmian ? z powodu postępującej już tedy wtedy choroby nie mógł uczestniczyć w koncercie, co więcej, nigdy nie usłyszał swojej V Symfonii w wykonaniu orkiestry.

V Symfonię poprzedzą Incontri (Spotkania) Luigiego Nona z 1955, reprezentujące wczesną twórczość włoskiego kompozytora, czołowego przedstawiciela europejskiej awangardy muzycznej. W utworze przeznaczonym na 24 instrumenty wyróżniają się dwie struktury zróżnicowane rytmicznie, harmonicznie i instrumentalnie, ?spotykające się? ze sobą ? jak określał kompozytor ? na zasadzie symbiozy. Prawykonanie utworu miało miejsce w Darmstadcie, podczas Letnich Kursów Nowej Muzyki.

Przed koncertem, o godz. 18.45 w sali 411 CKK, odbędzie się spotkanie z Alicją Kotyl, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Bilety w cenie 30 zł (ulgowe ? 20 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (24-28.02.), w punktach Ticketportal (24-28.02.) oraz na stronach www.ticketportal.pl, www.ebilet.pl oraz www.sklep.tauron-pe.pl.

Kasa biletowa NOSPR
26-27.02. od 15.00 do 17.00 oraz 
w dniu koncertu od 17.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]l

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top