Informacje Quo Vadis

Do Rzeczy ? boski plafon Sykstyny

W październiku ubiegłego roku minęło równo 500 lat - pół tysiąclecia - od chwili, gdy Genialny Anioł ukończył zamalowywanie sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej Watykanu. Stworzył arcydzieło nad arcydziełami. O boskim Michale Aniele i dziele jego życia w najnowszym wydaniu tygodnika ?Do Rzeczy? pisze Waldemar Łysiak.

Ponadto w nowym ?Do Rzeczy?: Piotr Duda o Oburzonych i ?Solidarności?, Zbigniew Boniek o tym, co się zmienia w polskiej piłce, a także: dlaczego dzieci polityków uciekają z zielonej wyspy i czy na uczelnie wkroczyła cenzura. Nowy numer ukazuje się ze specjalnym dodatkiem o zagadkach historii.

Nikt przed Michałem Aniołem nie ośmielił się rzeźbić i malować ciał równie tytanicznych i dawać im równie tytaniczną energię. Bardzo wcześnie, już w wieku XVI, uważano go za największego artystę wszystkich czasów. Nikogo przed nim z mistrzów włoskiego Renesansu nie pochowano na koszt publiczny. Jego pochowano ? tak wielki otaczał go kult. Dwa razy pracował Michelangelo w Kaplicy Sykstyńskiej. ?Stworzenie świata?, którym do 1512 roku pokrył beczkę sklepieniową, to Renesans, aczkolwiek już  faszerowany chwytami manierystycznymi i prebarokowymi. Ćwierć wieku później Michał Anioł wrócił do Sykstyny i wykonał drugi megafresk, wizję Sądu Ostatecznego (1535?1541), która jest już manieryzmem tout court i mocną zapowiedzią baroku. Widzimy tam typowo manierystyczne kłębowisko ciał, kompozycję tak skomplikowaną (żeby nie powiedzieć: chaotyczną), iż wprost rozkojarza. Żadnej renesansowej geometryzacji czy harmonii, i nawet (wbrew klasycznym zasadom Renesansu) odwrócenie ciężarów sceny do góry nogami. O tym, jak powstawały freski na sklepieniu, pod którym konklawe wybiera papieża i kim był twórca tych fresków pisze Waldemar Łysiak. ?Boski plafon Sykstyny? w najnowszym wydaniu ?Do Rzeczy?.  

W ?Do Rzeczy? także o innym ważnym dla katolików przedmiocie. ?Autentyczność całunu z Turynu jest bardziej pewna niż wiadomości, które oglądam, czy moje rachunki telefoniczne? ? pisze niemiecki dziennikarz w książce ?Twarzą w Twarz. Świadkowie koronni Zmartwychwstania?. W tygodniku Pawła Lisickiego ? fragmenty książki.

Na łamach ?Do Rzeczy? nie brakuje jednak również krajowej polityki. Nie interesuje mnie uprawianie polityki w stylu Wiejskiej. Zależy mi raczej na tym, by skutecznie działał związek zawodowy ?Solidarność?. By realizował dobrą politykę społeczną, politykę wynagrodzeń. (?)  Trzeba spotykać się z grupami pokrzywdzonych, którzy mają bardzo konkretne problemy. Musimy przynajmniej je zdiagnozować i wysłuchać tych ludzi ? mówi w rozmowie z Mariuszem Staniszewskim Piotr Duda, przewodniczący NSZZ ?Solidarność?. Dodaje, że nie zamierza formalizować ruchu Oburzonych, nie planuje nowego AWS. Natomiast ?Solidarność? będziemy Oburzonych wspierać organizacyjnie. ?Solidarność? ma mocne struktury. Jesteśmy sprawni technicznie, logistycznie, a także finansowo ? podkreśla. Rozmowa z liderem NSZZ ?Solidarność? ? w najnowszym wydaniu tygodnika ?Do Rzeczy?.  

?Do Rzeczy? pisze także o tym, dlaczego emigrują dzieci polityków. Bo dzieci polityków całkiem często wybierają naukę, pracę i życie za granicą. Tyle że rodzic polityk ma większego kaca moralnego niż inni rodzice, bo czuje się odpowiedzialny za stan rzeczy, który zmusił jego pociechę do emigracji. Córki Józefa Oleksego, Jolanty Fedak, Nelli i Jana Rokitów, dzieci Włodzimierza Cimoszewicza. Czy fakt, że tak chętnie uciekają z kraju, przedstawianego przecież jako zielona wyspa, może zaszkodzić ich rodzicom? Niekoniecznie. Doświadczenie emigracji jest dziś masowe, dotyka milionów polskich rodzin, politycy nie są żadnym wyjątkiem. ?Ucieczka z zielonej wyspy? w najnowszym wydaniu ?Do Rzeczy?.

Dzieci polityków często wyjeżdżają za granicę na studia. Tymczasem na polskie uczelnie państwowe coraz większymi krokami wchodzi zakamuflowana cenzura ? alarmują naukowcy. Przykładów nie trzeba długo szukać. Jak dowiedziało się ?Do Rzeczy?, naukowcy z Poznania zamierzają wręczyć ufundowany przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego Medal Przemysława II. Chcą go wręczyć Antoniemu Macierewiczowi podczas uroczystości na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, gdzie wykłada większość członków AKO. Jednak na obecność Macierewicza na UAM nie zgodziły się władze tej uczelni. Wcześniej do opinii publicznej dotarły informacje o odwoływaniu przez uczelniane władze spotkań i wykładów, na których miały prezentować się osoby o wyrazistych poglądach. Za sprawą władz UW studenci z NZS musieli odwołać spotkanie z działaczami ruchu narodowego poświęcone dawnej i dzisiejszej endecji. A rektor lubelskiego UMCS zabronił organizacji spotkania poświęconego paktowi klimatycznemu z udziałem Ludwika Dorna. Czy ograniczanie wolności debaty publicznej stało się elementem składowym polityki prowadzonej przez MNISW ? o tym w najnowszym wydaniu tygodnika ?Do Rzeczy?. 

W ?Do Rzeczy? także rozmowa z? prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniewem Bońkiem. Jak twierdzi nowy szef PZPN, zmiany w polskiej piłce już się zaczęły, tylko na razie nie są spektakularne. Co się udało załatwić? Jest inny system zarządzania, zmieniamy strukturę, ludzi. Mamy o 40 pracowników mniej. Jesienią powstanie Centralna Liga Juniorów. Sędziowie w pierwszej lidze też już nie są na garnuszku klubów, co było totalną patologią. Teraz płaci im PZPN. Chcemy zreformować II ligę. (?) To nie są sprawy tak medialne jak występy pierwszej reprezentacji, ale dla polskiej piłki szalenie ważne ? mówi Boniek w rozmowie z Jarosławem Stróżykiem. W świetle ostatnich występów pierwszej reprezentacji niewątpliwie ma dużo racji.   

Ponadto w ?Do Rzeczy?:

- Na pozór nic nie różni polityki energetycznej od polityki rodzinnej, e-administracji czy budowy autostrad. Co kilka miesięcy premier występuje z płomienną mową. Obiecuje, że to właśnie będzie nowe koło zamachowe gospodarki. Potem koło grzęźnie w jałowych posunięciach ministrów, kompromisach partyjnych, związkowych i unikach lokalnych władz. Z energią jest trochę inaczej

Kryzys na Cyprze wyrządził nieodwracalną szkodę reputacji Unii Europejskiej. Pokazał, że oszczędności zwykłych ludzi wcale nie są nietykalne.

Samsung powiększa przewagę nad firmą Apple. W marcu Koreańczycy z Południa zrobili to, o czym szalony dyktator z Północy może tylko pomarzyć: przypuścili spektakularny szturm na ojczyznę iPhone?ów.

Najnowsze wydanie tygodnika ?Do Rzeczy? ukaże się ze specjalnym dodatkiem historycznym, a w nim m.in.:

- W Ameryce Łacińskiej szczytne ideały teologii wyzwolenia zostały wypaczone i wprzęgnięte w czysto polityczną rozgrywkę, czyli ?Chrystus i jego apostoł Marks?.

- 70 lat temu więzień obozu w Sachsenhausen, starszy lejtnant Jakow Dżugaszwili, zginął, rzucając się na druty pod napięciem. Czy to możliwe, aby strażnicy dopuścili do samobójstwa jednego z najcenniejszych jeńców Hitlera? ?Jak zginał syn Stalina??

- Na przedmiotach należących do palestyńskiego przywódcy stwierdzono obecność polonu. Czy Arafat został zamordowany w taki sam sposób jak kilka lat później Aleksander Litwinienko?

- Departament I, czyli komunistyczny wywiad, był strukturą elitarną. W jego ramach elitę elit stanowili zaś nielegałowie z Wydziału XIV. Jak działali? Jakie były ?Spektakularne akcje nielegałów??

- Okrągły Stół jest miejscem poczęcia III RP. Co do tego nie ma sporu. W czym tkwi ?Zagadka Okrągłego Stołu??

 

Tygodnik ?Do Rzeczy? w kioskach od poniedziałku, 25 marcaE-wydanie tygodnika ? już w niedzielę u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). Tygodnik jest również dostępny w AppleStore (iOS) ? https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8 oraz w GooglePlay (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLnBhcGVybGl0LmFuZHJvaWQud3Byb3N0Il0.

Prenumeratę można zamówić na stronie internetowej wydawcy - http://prenumerata.wprost.pl/zamowienie/p,do-rzeczy/.

Tygodnik ?Do Rzeczy? to tytuł kierowy przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Wydawcą tygodnika jest spółka Orle Pióro, której inwestorem strategicznym jest Platforma Mediowa Point Group (GPW: POINTGROUP, PGM, www.point-group.pl) i jej prezes, Michał M. Lisiecki.    

 

< 237579" >
Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts