Informacje Quo Vadis

Oceń płytę i wyjedź na weekend w góry ? muzycy zachęcają do kupowania swojej twórczości

Oceń płytę i wyjedź na weekend w góry ? muzycy zachęcają do kupowania swojej twórczości
Debiutujący artysta ToMZeT, w zamian za opinię o zakupionym albumie zaoferował na platformie NuPlays możliwość wygrania weekendu dla dwojga w górskiej miejscowości. Konsumenci mają niemal nieograniczony dostęp do plików za darmo, dlatego artyści szukają nowych, atrakcyjnych sposobów na sprzedawanie fanom swojej twórczości i świata wokół muzyki.

Teaser

Debiutujący artysta ToMZeT, w zamian za opinię o zakupionym albumie zaoferował na platformie NuPlays możliwość wygrania weekendu dla dwojga w górskiej miejscowości. Konsumenci mają niemal nieograniczony dostęp do plików za darmo, dlatego artyści szukają nowych, atrakcyjnych sposobów na sprzedawanie fanom swojej twórczości i świata wokół muzyki.

O załamaniu rynku tradycyjnych nośników muzyki najdobitniej świadczą kłopoty legendarnej sieci HMV. I choć sprzedaż plików cyfrowych stale rośnie, to daleko jej wciąż do wartości, jaką osiągała sprzedaż płyt CD w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Kierunek, w którym zmierza cyfrowa dystrybucja (sprzedaż singli, darmowe serwisy wideo i streamingowe) również nie napawa muzyków optymizmem.

Co zaoferować, by fani chcieli zapłacić?

Artyści i ich menedżerowie coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodów, powiązanych z ich twórczością i atrakcyjnych dla miłośników muzyki. Najczęściej jest to sprzedaż gadżetów: od standardowych t-shirtów i kubków, poprzez szklanki do drinków, karty do gry, obudowy do telefonu, aż po całe kolekcje odzieży (np. Doda, czy też artyści Hip-Hopowi). Łączenie sprzedaży muzyki i tego, co z muzykami kojarzone wcale nie jest oczywiste, choć powstają specjalne serwisy internetowe (amerykański Bandcamp.com, rodzimy NuPlays.pl), które oferują właśnie takie usługi.

Ciekawym przykładem jest ToMZeT, debiutujący na polskim rynku artysta, który umieścił na NuPlays.pl swoją EP-kę i dodał do niej tzw. Superofertę (http://nuplays.pl/album/4353/jak-dlugo-mozna-czekac): możliwość wygrania weekendu dla dwojga w Szczyrku. Każdy, kto zakupi na NuPlays płytę tego artysty i wystawi jej recenzję, ma szansę wygrać 10 000 punktów, a te wymienić na weekend w górach. Osobę, która otrzyma tę możliwość wybierze sam ToMZeT.

W siłę rośnie także Bandcamp.com. Serwis pozwala na swojej stronie uruchomić zarówno streaming płyty, jak i możliwość przekazania artyście datku w zamian za możliwość pobrania albumu.

Nie tylko t-shirty

A to już wiesz?  Bella Skyway Festival: informacje praktyczne

Dodatkowe atrakcje dla fanów nie zawsze muszą się wiązać bezpośrednio ze sprzedażą. Gaba Kulka organizuje spotkania w sieci (http://gabakulka.com/official/index-polish.html), czyli mini-koncerty transmitowane na żywo przez Youtube, w których wybrani fani mogą wziąć aktywny udział siedząc przed monitorami swoich komputerów. Co więcej, na początku zaplanowanej na luty trasy koncertowej, Gaba nagra dwa koncerty z udziałem publiczności w studiu Radia Kraków. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem fanów.

Przyszłość: e-gadżety

Zdaniem Pawła Soproniuka z NuPlays.pl ogromny i ciągle niewykorzystany potencjał tkwi w e-gadżetach. ?Mogą to być aplikacje na smartfon, dostęp do unikalnych treści, czy też możliwość bezpośredniej interakcji pomiędzy fanem a artystą za pośrednictwem wideoczatu.? – mówi Soproniuk. Sprzedaż muzyki w powiązaniu z takimi elektronicznymi gadżetami ma same zalety: pozwala fanom korzystać z atrakcyjnych, interaktywnych i unikalnych treści, a jednocześnie nie generuje kosztów związanych z obsługą i transportem przesyłki.

Więcej informacji o nowych modelach sprzedaży muzyki można znaleźć na blogu NuPlays (blog.nuplays.pl) oraz w sekcji dla sprzedawców: http://nuplays.pl/seller/.

***

O NuPlays

NuPlays to platforma do kupowania i sprzedawania muzyki. Oferuje fanom, muzykom i wydawnictwom zupełnie nowe możliwości: z jednej strony doświadczania i kolekcjonowania muzyki, a z drugiej ? tworzenia ekscytujących ofert. Po pierwsze, artyści mogą błyskawicznie tworzyć pakiety cyfrowej muzyki i atrakcyjnych gadżetów: na przykład t-shirtów, aplikacji czy biletów. Po drugie, za każdy zakup operator platformy ? NuPlays SA ? nalicza punkty wymienialne na nagrody: sprzęt muzyczny, bilety na koncerty, wydawnictwa itd. Po trzecie, artyści w porozumieniu z NuPlays mogą obdarować swoich fanów Superofertami: spotkaniem w realu lub przez internet, pamiątkami, biletami z wejściem na backstage itd.

W ten sposób muzyka oferowana w NuPlays różni się od tego, co fani mogą kupić w innych sklepach. Dzięki NuPlays artyści mogą być jeszcze bliżej swoich fanów, a odbiorcy muzyki ? doświadczać przyjemności dziś już nieco zapomnianej, którą można porównać z dawnym poszukiwaniem i nabywaniem winylowych płyt.

A to już wiesz?  Prasa drukowana - walka o przetrwanie

< 233477" >

Źródło NuPlays S.A.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy