Informacje

IV Wrocławskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży

Już po raz czwarty młodsi i starsi fani sportu będą mogli spróbować swych sił w jedynych w swoim rodzaju onkoigrzyskach, łączących we wspólnej zabawie młodych sportowców z Polski i Czech.

Onkoigrzyska, organizowane z inicjatywy wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego i prof. Marka Woźniewskiego, przy udziale fundacji “Na Ratunek Dzieciom z chorobą nowotworową” oraz pomocy Akademii Medycznej, po raz kolejny pozwolą małym miłośnikom sportu stanąć w szranki w popularnych lekkoatletycznych dyscyplinach.

Dlaczego Onkoigrzyska tak różnią się od innych imprez sportowych? Przede wszystkim, poza zapewnianiem sportowej rywalizacji i świetnej zabawy, mają też wymiar edukacyjny. Propagują konieczność aktywności fizycznej jako podstawy dobrego zdrowia, zrywają też ze stereotypem, jakoby osoby obciążone chorobami nowotworowymi nie powinny uprawiać sportu.

Podczas wysiłku fizycznego nie tylko dotleniamy cały organizm, aktywność ma też niebagatelne znaczenie w procesie rehabilitacji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Podczas wysiłku do mózgu wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu, chociaż zdyszani i zmęczeni, czujemy zadowolenie i satysfakcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, chorych na nowotwory. Sportowa rywalizacja w przyjaznej atmosferze jest dla nich przede wszystkim doskonałą rozrywką i odskocznią od szarej, szpitalnej codzienności, a osiągane wyniki – bodźcem do większej wiary we własne siły.
Już czwartego czerwca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zmierzą się młodzi sportowcy z Polski i Czech. Konkurować będą m.in. w lekkiej atletyce, grze w badmintona, tenisie stołowym, piłce nożnej i pływaniu. Jak co roku wezmą w nich udział pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Początek zaplanowany jest na godzinę 10.00.
Po całym dniu rywalizacji uczestnicy zostaną oczywiście udekorowani medalami, a po wręczeniu nagród odbędzie się piknik obfitujący w liczne atrakcje i niespodzianki. Mali sportowcy, którzy nie będą mieli dość rywalizacji, będą mogli mierzyć się ponownie w licznych zabawach i konkursach z nagrodami.
Dla tych, którzy nie mogli stawić się na Stadionie Olimpijskim, 7 czerwca AWF szykuje ,,Onkoigrzyska Bis?, w których mali pacjenci z Kliniki przy ul. Bujwida od godziny 15.00 będą brać udział w przeróżnych konkurencjach.
Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży powoli na stałe wpisują się w późnowiosenny kalendarz najważniejszych sportowych wydarzeń Wrocławia. Ich niepowtarzalna, pełna pozytywnej energii atmosfera, a także nadzwyczajny zapał młodych uczestników pozwalają nam wierzyć, że to, co robimy ma wymiar nie tylko rozrywkowy, ale przede wszystkim rehabilitacyjny ? przyznaje prof. Marek Woźniewski, Dziekan Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Co? Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży
Gdzie? Stadion Olimpijski, ul. I. Paderewskiego 35, Wrocław
Kiedy? 4 czerwca 2011, godz. 10.00 (rejestracja zawodników już od 9.30)

http://www.pressoffice.pl/kultura,t810978757?more=475944642

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy