Informacje

Sukces IV Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej

Teaser

Utwory z głośnych musicali i filmowych hitów w wykonaniu gwiazd, muzyka filmowa Wojciecha Kilara w oprawie fontanny Cosmopolis, spektakl Teatru Rampa ?Być jak Frank Sinatra? oraz wyjątkowy koncert piosenek filmowych w wykonaniu Mai Kleszcz i Piotra Dziubka ? to jedynie niektóre z atrakcji 4. Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, który odbył się w dniach 1?3 sierpnia w Toruniu.

Podczas tegorocznego Koncertu Galowego na Rynku Nowomiejskim niezapomniane piosenki i ballady filmowe usłyszeliśmy w wykonaniu znanych polskich aktorów. Gwiazda popularnego serialu TVN ?Przepis na życie? Magdalena Kumorek przypomniała podczas sobotniego wieczoru niezapomniany utwór z filmu ?Pożegnania? Wojciecha Hasa ? ?Pamiętasz, była jesień?. W wykonaniu Joanny Jabłczyńskiej, znanej z serialu ?Na Wspólnej?, usłyszeliśmy piosenki z filmów ?Kogel Mogel? i ?Notting Hill?. Krzysztof Respondek ? aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy ? zaprezentował piosenkę tytułową z filmu ?Kiedy mężczyzna kocha kobietę?. Wielkie przeboje z filmów hitów ?Skyfall?, ?Django? i musicalu ?Les Misérables? zaśpiewali Natalia SikoraJacek Lenartowicz i Marcin Mroziński.

Tegoroczny Koncert Galowy prowadzili Joanna Trzepiecińska, znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, związana z warszawskim Teatrem Studio oraz Marcin Mroziński, aktor Teatru Roma, piosenkarz i prezenter programu ?Ben 10 ? ostateczne wyzwanie? w stacji TV Cartoon Network. Podczas Koncertu Galowego obok gwiazd wystąpili laureaci Przeglądu Konkursowego.

W tym roku o festiwalowe nagrody walczyło dwudziestu pięciu wykonawców: wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych. Uczestników Przeglądu Konkursowego oceniło jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący jury), Jan Wołek, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Wojewoda-Mleczko (RMF Classic), Andrzej Kuryło-Gołoś, Roman Nowacki i Andrzej Szmak (sekretarz jury).

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3 000 złotych otrzymała Beata Banasik z Arras we Francji. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4 000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymała Aleksandra Woźniak z Warszawy.

Trzecią nagrodę regulaminową w wysokości 5 000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymała Małgorzata Nakonieczna z Kielc. Ponadto Małgorzata Nakonieczna otrzymała wyróżnienie specjalne RMF Classic za interpretację z klasą. Drugą nagrodę regulaminową w wysokości 8 000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Magdalena Gołębiowska z Amsterdamu.

Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 12 000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Paulina Walendziak z Torunia za wykonanie piosenek ?Warszawo ma? z filmu ?Zakazane piosenki? w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz ?Us? z filmu ?500 dni miłości? w reżyserii Marca Webba.

Warto przypomnieć także imprezy towarzyszące festiwalowi. Pierwszego dnia wydarzenia słynne przeboje Franka Sinatry zaprezentowali aktorzy Teatru Rampa. Drugiego dnia festiwalu charyzmatyczna wokalistka Maja Kleszcz i kompozytor, wirtuoz akordeonu Piotr Dziubek zabrali publiczność w muzyczną podróż przez najróżniejsze muzyczne tematy filmowe, począwszy od jazzu, bluesa poprzez reggae po soul i folk. Wyjątkowym punktem programu była prezentacja muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W oprawie fontanny Cosmopolis zabrzmiały utwory z filmów Francisa Forda Coppoli (?Dracula?) i Romana Polańskiego (?Dziewiąte wrota?) w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalu autorstwa Jacka Smarza: http://www.flickr.com/photos/[email protected]/sets/72157634935667117/.

Organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej były Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Wyłączny patronat telewizyjny objęło TVP 2, a radiowy ? rozgłośnia RMF Classic. Sponsorem oraz centrum konferencyjno-prasowym był Copernicus Toruń Hotel. Mecenat nad festiwalem objął także hotel Ibis Budget Toruń. Partnerem motyryzacyjnym była firma Toyota Bednarscy. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest Andrzej Szmak.

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy