Informacje

Święto Miasta

Teaser

Piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, regaty wioślarskich ósemek o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, koncerty muzyczne, występy taneczne i teatralne na Rynku Staromiejskim ? to jedynie niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Miasta. Wyjątkowym punktem programu będzie odsłonięcie kolejnych mosiężnych ?katarzynek? w Piernikowej Alei Gwiazd ? w tym roku zostaną nimi uhonorowani Joanna Koroniewska, popularna aktorka telewizyjna i Bogdan Hołownia, uznany pianista jazzowy.

Toruń obchodzi swoje Święto Miasta 24 czerwca ? w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia. Patronat św. Jana Chrzciciela nad Toruniem sięga czasów założenia miasta w XIII wieku i wybudowania w nim pierwszej świątyni ? kościoła św. Jana. Dziś kościół ten jest toruńską katedrą pw. śś. Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), czyli pierwszym kościołem Diecezji Toruńskiej, a monumentalna bryła katedry jest najbardziej widocznym elementem architektonicznym w wiślanej panoramie Torunia. Cechą charakterystyczną święta jest jego nadrzeczny charakter ? wiele wydarzeń w jego ramach odbywa się na Bulwarze Filadelfijskim i Błoniach Nadwiślańskich.

Tegoroczne świętowanie rozpoczniemy już w sobotę o godzinie 16.00 ? piknikiem rodzinnym na Błoniach Nadwiślańskich, wieczór zdominują II Międzynarodowe Spotkania Ruedowe na Rynku Staromiejskim, tradycyjnie odbędą się także regaty wioślarskich ósemek o puchar Prezydenta Miasta Torunia ? zapowiada Paweł Kossakowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, instytucji organizującej wydarzenie.

W niedzielę na Rynku Staromiejskim wystąpią soliści z OPP ?Dom Harcerza?, Zespół Pieśni i Tańca ?Młody Toruń?, Korporacja Taneczna ?Baby Jagi? i Studio Tańca ?Best Crew?. Uroczyste odsłonięcie ?katarzynek? w Piernikowej Alei Gwiazd rozpocznie się o godzinie 21.00. Joanna Koroniewska, aktorka znana z popularnego serialu telewizyjnego ?M jak miłość?, absolwentka PWSFTviT w Łodzi oraz Bogdan Hołownia, laureat Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za solową płytę fortepianową ?Don?t Ask Why ? piano solo?, dołączą do znanych torunian uhonorowanych ?katarzynkami?, m.in. Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej, Bogusława Lindy i Leszka Balcerowicza.

Piernikowa Aleja Gwiazd nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym torunianom przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim. Niedzielny wieczór zakończy koncert Bogdana Hołowni i gości: Los Angeles Trio, Adama Wendta oraz Marcina Gawdzisia.

W poniedziałek na Rynku Staromiejskim odbędzie się recital Krzysztofa Zaremby i jego gości, Teatr ?Afisz? zaprezentuje program ?Jeśli kochać, to tylko we Lwowie?. Wieczorem o godzinie 19.00 wystąpi DJ Funktion a o godzinie 19.30 usłyszymy piosenki ?Piwnicy pod Baranami? w wykonaniu aktorów Teatru ?Baj Pomorski?. Święto Miasta zakończy koncert zespołu ?Balkan Express?.

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts