Film LIFESTYLE

Już na wielkim ekranie – Artykuł osiemnasty, film o braku równości małżeńskiej

Film o braku równości małżeńskiej w

Data publikacji: 2017-04-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Już na wielkim ekranie – Artykuł osiemnasty, film o braku równości małżeńskiej
Kategoria: LIFESTYLE, Film

Film o braku równości małżeńskiej w Polsce.

Już na wielkim ekranie - Artykuł osiemnasty, film o braku równości małżeńskiej LIFESTYLE, Film - Film o braku równości małżeńskiej w Polsce.

Film, który powstał dzięki rekordowej zbiórce publicznej, będzie można zobaczyć już 21 kwietnia 2017 o godzinie 20.00 w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.  Seanse odbędą się również w sześciu innych polskich miastach, podczas pokazów organizowanych w ramach ósmej edycji LGBT Film Festiwalu.

W czasach, gdy kolejne kraje, takie jak Holandia, Belgia czy Stany Zjednoczone, wprowadzają śluby dla par tej samej płci, w Polsce geje i lesbijki nie mają żadnej możliwości formalizacji swoich związków. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mimo ponad 25 lat wolności i demokracji w naszym kraju nie udało się wprowadzić prawa, które nikomu nie zaszkodzi, a znacznie ułatwi życie kilku milionom obywateli – zaznacza Sławomir Wodzyński, producent i współscenarzysta Artykułu Osiemnastego.

Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18. Konstytucji RP obejmującego ochroną „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny”. Ten zapis dla przeciwników formalizacji związków jednopłciowych zamyka wszelką dyskusję i nie pozwala na jakiekolwiek uregulowanie tej kwestii.  

Twórcy Artykułu osiemnastego głosem ekspertów, działaczy społecznych oraz par gejów i lesbijek starają się pokazać, że prawo do małżeństwa to przede wszystkim prawo do bezpiecznego i godnego życia, które należy się nam wszystkim.  Dotychczas w dyskusjach na ten temat zabrakło merytorycznych argumentów. Podejmujemy temat trudny, ale zarazem bardzo istotny dla dużej części polskiego społeczeństwa – podkreśla Bartosz Staszewski, reżyser Artykułu osiemnastego i dodaje – Zadajemy niewygodne pytania, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego prawa par gejów i lesbijek wzbudzają w Polsce tak wielki opór.

Jednak Artykuł osiemnasty, będący niezależną produkcją kierowaną do dystrybucji telewizyjnej i festiwalowej, to nie tylko kronika debaty na temat związków par jednej płci w Polsce – to również diagnoza współczesnej Polski w wymiarze politycznym, medialnym i społecznym.

Opinia publiczna dowiedziała się o tym filmowym projekcie długo przed premierą. Wszystko za sprawą głośnego coming outu polskiego księdza i wysokiego urzędnika watykańskiego – Krzysztofa Charamsy. Wywiad ten wstrząsnął nie tylko Polską, ale i mediami na świecie. Bez echa nie przeszła także rozmowa z ikoną polskiej seksuologii profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem, który w wywiadzie nakręconym na potrzeby filmu, przeprosił gejów za „terapie” elektrowstrząsami, które prowadził w latach 70-tych. W sprawie kondycji polskich mediów, na potrzeby filmu, włączyli się Renata Kim, dziennikarka Newsweeka, Piotr Pacewicz, związany z Gazetą Wyborczą, oraz Eliza Michalik, publicystka Superstacji. W roli ekspertek w dziedzinie prawa wystąpiły prof. Ewa Łętowska oraz prof. Monika Płatek, które przedstawiły swoją interpretację artykułu 18 Konstytucji RP.

O ludzkim wymiarze braku małżeństw jednopłciowych opowiedziały w filmie pary, które uciekły z Polski do Wielkiej Brytanii, aby zapewnić swoim rodzinom bezpieczne życie. To właśnie na emigracji, a nie we własnym kraju uzyskały gwarancje pełni praw należnych rodzinie.

Daty i miejsca premiery filmu w poszczególnych miastach:

21 kwiecień 2017 – Warszawa – Kinoteka PKiN  20:00
22 kwiecień 2017 – Łódź – Kino Bodo  20:00
23 kwiecień 2017 – Poznań – Kino Muza  17:00
28 kwiecień 2017 – Gdańsk – Kino ŻAK  20:15
5 maj 2017 – Wrocław –  Kino Nowe Horyzonty  18:30
8 maj 2017 – Kraków – Kino Pod Baranami  19:00
11 maj 2017 – Katowice – Kino Kosmos  18:00

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Qs570dW2gig

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Już na wielkim ekranie - Artykuł osiemnasty, film o braku równości małżeńskiej LIFESTYLE, Film - Film o braku równości małżeńskiej w Polsce.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Film

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy