Informacje

Europejski Oscar dla filmu dystrybuowanego przez FILM POINT GROUP

Włoski film ?Wielkie Piękno? (La grande bellezza) w reżyserii Paolo Sorrentino otrzymał w sobotę w Berlinie Europejską Nagrodę Filmową 2013 jako Najlepszy Film Roku - europejski odpowiednik Oscara. Film, którego dystrybutorem w Polsce jest FILM POINT GROUP, jest również europejskim kandydatem do Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej 2014.

Na polskie ekrany film wejdzie w lutym 2014 r.  

W Berlinie docenieni zostali również twórcy ?Wielkiego Piękna?. Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej przyznali tej  produkcji także nagrody za najlepszą reżyserię i montaż, oraz dla odtwórcy głównej roli, włoskiego aktora Toniego Servillo.

Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, uważane za odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawane są przez członków Europejskiej Akademii Filmowej w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Najlepszy Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna statuetka.

?Wielkie Piękno? tofilm w duchu Felliniego. ?Poezja obrazu i uczta dla oczu widza? ? tak pisali o nim dziennikarze filmowi na Festiwalu w Cannes. Jep Gamberdella ? przystojny, czarujący mężczyzna ? pomimo pierwszych oznak starzenia się w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których ?ludzka aparatura? rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości. Film był nominowany do Złotej Palmy Festiwalu w Cannes 2013.  

Film Point Group jest dystrybutorem również drugiego z europejskich kandydatów do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny, holenderskiego thrillera ?Borgman?, także nominowanego do Złotej Palmy tegorocznego Festiwalu w Cannes.

FILM POINT GROUP to producent i dystrybutor filmowy, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group. Prezesem spółki jest Jarosław Pachowski, w latach 1998 - 2002 wiceprezes Zarządu TVP SA nadzorujący  Produkcję Filmową w Telewizji. Dyrektorem zarządzającym FILM POINT GROUP jest Andrzej Serdiukow,  w latach 2000-2005 dyrektor produkcji Telewizyjnej Agencji Produkcji Teatralnej i Filmowej, następnie dyrektor Agencji Filmowej TVP. W latach 2008-2011 był  prezesem zarządu Syrena Films. Film Point Group jest dystrybutorem filmów ?Roman Polański? oraz ?Reality? - zdobywcy Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes 2012, a także współproducentem i dystrybutorem ?Płynących wieżowców? nagrodzonych na MFF w Karlowych Warach i Festiwalu Filmowym w Gdyni 2013.

 

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts