Informacje

Kossak w Muzeum Wojska Polskiego dzięki wsparciu Fundacji PZU

Obraz ?Zaślubiny Polski z morzem? Wojciecha Kossaka można już oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dotychczas dzieło znajdowało się w prywatnych rękach i nie było udostępniane szerokiej publiczności. Obraz trafił do kolekcji muzealnej dzięki wsparciu Fundacji PZU.

10 lutego 1920 r. nad Zatoką Pucką miał miejsce uroczysty akt zaślubin Polski z morzem, którego symbolem było wrzucenie pierścienia do Bałtyku przez gen. Józefa Hallera. Dziewięć lat później Wojciech Kossak zilustrował to historyczne wydarzenie, tworząc artystyczną wizję uroczystości ?  obraz ?Zaślubiny Polski z morzem?.

Dzięki wsparciu Fundacji PZU dzieło, które dotychczas znajdowało się w prywatnych rękach, trafiło do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego i zostało udostępnione szerokiej publiczności. Obraz uzupełnia kolekcję malarstwa batalistycznego rodziny Kossaków i dopełnia dzieła artystyczne przedstawiające ważne dla dziejów Polski wydarzenia historyczne.

- Kultura stanowi nie tylko dobro, które dziedziczymy od poprzednich pokoleń i które przekażemy naszym dzieciom, ale jest także wizytówką, dzięki której poznają nas inne narody. Dlatego tak ważne jest, aby jej poziom był wciąż wysoki, a twórczość wybitnych artystów trafiała do dostępnych dla wszystkich muzealnych zbiorów. Bez zaangażowania mecenasów ? czy to instytucjonalnych, czy prywatnych ? jest to bardzo trudne. Dlatego PZU od lat wspiera działania służące pozyskiwaniu i udostępnianiu polskiej publiczności prac wybitnych artystów ? powiedział Andrzej Klesyk, Prezes PZU S.A. ? Jesteśmy dumni, że po raz kolejny mogliśmy przyczynić się do pokazania szerokiemu gronu odbiorców ważnej pamiątki historycznej. Po Cadillacu Marszałka Piłsudskiego obraz Wojciecha Kossaka to kolejny artefakt wiążący nas z wydarzeniami sprzed wieku i przywracający pamięć historyczną.

 

Obraz ?Zaślubiny Polski z morzem? datowany jest na 1930 r. Tę wersję upamiętniono, wydając drukiem jego barwną reprodukcję. W 1931 r. autorską wersję plakatu do zbiorów muzealnych podarował sam artysta. Na jego brzegu znajduje się odręczna dedykacja malarza: Muzeum Wojska / Jego sługa i wyznawca / Wojciech Kossak.

To nie pierwszy obraz, który trafił do polskich muzeów dzięki zaangażowaniu PZU. Wsparcie finansowe pozwoliło na powrót do Muzeum Narodowego w Warszawie obrazu "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. W 2004 Fundacja PZU współfinansowała także zakup obrazu tego wybitnego twórcy ? "Chłopiec niosący snop" dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 2014 r. ubezpieczyciel objął mecenatem wystawy dzieł Aleksandra Gierymskiego, Maksymiliana Gierymskiego oraz Olgi Boznańskiej. Udział w ważnych dla kultury i polskiej sztuki wydarzeniach oraz promocja i wsparcie artystów jest jednym z istotnych obszarów z zakresu odpowiedzialnego biznesu Grupy PZU.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Grupa PZU. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy