Informacje

Verdi w plenerze

Teaser

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca o godzinie 12.00, w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi podczas gali operowej z okazji 200. rocznicy urodzin włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego.

Wraz z NOSPR wystąpią znakomici soliści: Ewa Vesin, Ewa Tracz (triumfatorka tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari), Anna Lubańska, Tomasz Kuk, Leszek Skrla. Partie chóralne wykona Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Całość poprowadzi Michał Klauza, II dyrygent NOSPR. W programie koncertu znajdą się najbardziej znane fragmenty z oper Rigoletto, Nabucco, Trubadur, Don Carlos, Traviata.
W razie niepogody gala operowa odbędzie się w Centrum Kultury Katowice (plac Sejmu Śląskiego 2).

Rok 2013 jest szczególnym rokiem dla świata opery. Zbiegają się w nim dwie niezwykle istotne dla świata teatru muzycznego rocznice: 200. rocznica urodzin Richarda Wagnera oraz 200. rocznica urodzin Giuseppe Verdiego. Dzieł obu tych twórców nie mogło zabraknąć w programach koncertowych NOSPR. I akt Walkirii Wagnera zamknął sezon abonamentowy NOSPR, muzyka Verdiego z kolei otworzy cykl letnich koncertów promenadowych Od Bacha do Beatlesów, organizowany przez Centrum Kultury Katowice. Mistrz melodii i scenicznej dramaturgii, znakomicie wykorzystujący brzmienie ludzkiego głosu ? Verdi, był twórcą, któremu udało się połączyć w swoich dziełach dwa pozornie nie dające się pogodzić elementy ? prostotę i głębię. Być może właśnie owo unikalne połączenie zdecydowało o tym, że opery Verdiego zjednały sobie miliony wielbicieli na całym świecie ? i to nie tylko w gronie fanów muzyki klasycznej.

Wstęp wolny

Szczegółowy program gali operowej - fragmenty z oper:
 

Rigoletto
Preludium z I aktu
Aria Księcia La donna e mobile z III aktu
Chór Duca, Duca! L'amante fu rapita a Rigoletto z II aktu
Scena i aria Rigoletta Cortigiani z II aktu
Kwartet Bella figlia dell'amore z III aktu

Nabucco
Chór niewolników Va pensiero z III aktu

Trubadur
Chór Cyganów i canzona Azuceny Stride la vampa z II aktu

Don Carlos
Canzone del velo z II aktu

Aida
Finał Gloria all?Egitto z II aktu       

Traviata
Scena i duet Violetty i Germonta Pura siccome un angelo z II aktu
Brindisi z I aktu

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts