Informacje

Wystawa “My i oni. Zawiła historia odmienności”

Od wyobrażeń mitycznych ras w XV-wiecznej Kronice świata Hartmanna Schedla aż po kreacje Drakuli i Batmana, stworzone przez kultowych twórców filmowych. Na gości Galerii MCK w Krakowie czeka niezwykła ekspozycja opisująca kulturową historię odmienności. Jednym z partnerów wystawy jest Benjamin Moore, amerykański producent ekskluzywnych farb.

Osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy “My i oni. Zawiła historia odmienności” muszą się pospieszyć. Ekspozycja w Galerii Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie dostępna będzie dla zwiedzających tylko do 5 czerwca. Wśród ponad stu dzieł sztuki znajdują się ryciny takich mistrzów jak Albrecht Dürer, Wenceslaus Hollar czy Jacques Callot. Obrazu całości dopełniają cenne graficzne efemera ? dawne i współczesne – masowo produkowane ryciny satyryczne z XVII stulecia, ilustracje prasowe z XIX wieku, atlasy medyczne, unikatowe komiksy i plakaty z połowy wieku XX oraz filmy. To już ósma prezentacja z cyklu wystaw graficznych organizowanych przez MCK we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie. Dużym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza: ?Rembrandt, Rubens i Inni? (1999), ?Hogarth i jego wiek? (2001), ?Siedem grzechów głównych? (2004), ?Rembrandt i Konkurenci? (2006) oraz ?Wina i kara. Sprawiedliwość w grafice europejskiej XVI-XIX wieku? (2009). Wystawy te to rzadka okazja zobaczenia przechowywanych w Krakowie arcydzieł, które na co dzień ukryte są w magazynach.
Ekspozycja zyskuje specjalna wymowę w roku obchodów dwudziestu lat istnienia Międzynarodowego Centrum Kultury, którego dyrektor ? prof. Jacek Purchla podkreśla: ?Zmierzenie się z odmiennością to dzisiaj przede wszystkim potrzeba dialogu z Innym. Z tej potrzeby wyrasta też Międzynarodowe Centrum Kultury, które w roku 2011 obchodzi dwudziestolecie swego istnienia. Potrzeba poznawania i zrozumienia Innego jest głównym problemem Europy Środkowej. Europa Środka to nie tylko kwestia światopoglądu. To miejsce na ziemi, gdzie granice polityczne zmieniały się szybciej niż granice kulturowe. To problem: sąsiada, pamięci, tożsamości. Centrum jest więc próbą interakcji z naszymi sąsiadami. Próbą wyrwania z choroby etnocentryzmu, przezwyciężania stereotypów i codziennego przeglądania się w lustrze poprzez dialog z Innym. W tym sensie wystawa My i Oni. Zawiła historia odmienności to znakomita metafora misji Międzynarodowego Centrum Kultury.?
Wystawa podzielona jest na cztery części:
??Dziwo? ? oceny stosunkowo neutralne, zbiorowe portrety mitycznych ras, typów ludzkich, wizerunki ekscentryków, którzy świadomie dążą do ?bycia innym?.
??Wróg? ? opowiada o odmieńcu niechcianym, postrzeganym jako zagrożenie porządku naturalnego (choroba), moralnego (płeć) oraz instytucji władzy (postawy religijne i polityczne).
??Persona? ? których inność została zaakceptowana. Społeczna tolerancja dotyczy długowiecznych, olbrzymów, ludzi nieznanego pochodzenia i potomków sławnych rodów.
??Bohater? ? których odmienność jest źródłem mocy, fascynują każdego kto ich poznaje, niezależnie od oceny moralnej ich działań.
W ramach programu towarzyszącego wystawie zorganizowane zostaną m.in.: pokazy filmowe, wykłady i spotkania oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
W gronie partnerów wystawy znalazł się Benjamin Moore, producent ekskluzywnych farb. Ta renomowana marka tradycyjnie już wsparła organizatorów w zakresie przygotowania kolorystycznego tła w salach wystawowych. Więcej informacji na temat marki Benjamin Moore znaleźć można na stronie internetowej www.benjaminmoore.pl .

http://www.pressoffice.pl/kultura,t810978757?more=1138976472

Similar Posts