Informacje

Bolesne problemy stóp – schorzenia oraz problemy zdrowotne stóp wśród Polaków

Skóra i paznokcie stóp narażone są na wiele niebezpieczeństw. Z przeprowadzonych przez markę Scholl badań[1] wynika, że większość zmian na stopach

Skóra i paznokcie stóp narażone są na wiele niebezpieczeństw. Z przeprowadzonych przez markę Scholl badań[1] wynika, że większość zmian na stopach Polacy uważają za problem estetyczny lub kosmetyczny, a nie medyczny. Schorowane stopy tracą swój zdrowy i atrakcyjny wygląd, wymagają wówczas leczenia oraz odpowiedniego postępowania profilaktyczno-pielęgnacyjnego. Niestety w większości przypadków, ludzie pomijają ten temat i swoje stopy ukrywają w butach i skarpetkach, a chore paznokcie pod warstwą lakieru.

Blisko 2/3 Polaków przyznaje się, że aktualnie ma jakieś problemy zdrowotne związane ze stopami. Do najbardziej dokuczliwych, najczęściej występujących należą pękające pięty (22%), nadmierna potliwość (22%) oraz odciski i modzele (19%). Przyznaje się do nich blisko 70% osób.

Problemy stóp ? twarda, pękająca i sucha skóra

Skóra znajdująca się na podeszwach stóp jest mocna i twarda, ponieważ musi wytrzymać średnio 3,5 miliona kroków każdego roku! Naskórek w tym miejscu jest około 4 razy grubszy niż w innych częściach ludzkiego ciała, ma to znaczenie w procesach regulujących nawilżenie skóry. Na stopach często obserwujemy nadmierną suchość, z towarzyszącym jej pogorszeniem elastyczności. Wysuszona skóra, która podczas chodzenia powinna elastycznie dostosowywać się do ruchów stopy, pod wpływem ucisku rozszczepia się i pęka. Do czynników sprzyjających tego typu zmianom zaliczamy zaniedbania higieniczne, zwłaszcza brak systematycznego usuwania zrogowaceń i natłuszczania skóry, starszy wiek, zaburzenia krążenia obwodowego, otyłość oraz ciasne i twarde buty. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji pęknięcia mogą pogłębiać się aż do skóry właściwej. Powstają wówczas krwawiące i bardzo bolesne rozpadliny, które wymagają zabezpieczenia opatrunkiem ? mówi Maria Klamczyńska, specjalista d/s podologii, konsultant marki Scholl. W przypadku twardej, pękającej skóry stóp i pięt należy szczególnie dbać o ich higienę oraz stosować kosmetyki nawilżające lub natłuszczające. W portfolio marki znajdują się dwie linie kosmetyków, które stworzono z myślą o tych dolegliwościach. Krem na pękające pięty oraz krem na pękające pięty z systemem Active Repair K+sprzyjają regeneracji twardej, suchej i szorstkiej skóry oraz wspomagają naturalny proces odbudowy naskórka. Ich dodatkowym atutem jest łagodzenie uczucia dyskomfortu i błyskawiczne wchłanianie. Ekspresowy system usuwania twardej i zrogowaciałej skóry sprawia, że będzie ona bardziej miękka i gładka w dotyku już po 1 zastosowaniu. Dzieje się tak dzięki specjalnej formule produktu, który zmiękcza twardą skórę, a dołączona do opakowania szpatułka zapewnia jej bezpieczne usuwanie. Uzupełnienie pielęgnacji stanowi krem zmiękczający twardą skórę stóp. Zawiera w swoim składzie kwas salicylowy i mlekowy. Redukuje twardy i zrogowaciały naskórek i sprawia skóra odzyskuje swoją elastyczność. Efekt widoczny jest już po 7 dniach.

A to już wiesz?  Streaming na żywo koncertu urodzinowego Tede ? tylko na NuPlays

Nadmierna potliwość skóry stóp

Kolejnym, równie uciążliwym problemem jest nadmierna potliwość skóry stóp (22%). Niewątpliwie ma związek z bardzo dużą ilością gruczołów potowych (ok. 300 tysięcy), które występują na stopach. Ocenia się, że nawet 1% ludzkiej populacji cierpi z tego powodu. W przypadku zaniedbań higienicznych, potliwości towarzyszy zazwyczaj nieprzyjemny zapach, który pojawia się w procesie bakteryjnego lub grzybiczego rozkładu potu, lipidów i zrogowaciałych komórek naskórka. Ponadto, kwaśny odczyn potu może być przyczyną podrażnień i uszkodzeń skóry, co sprzyja rozwojowi zakażeń grzybiczych i bakteryjnych ? mówi Maria Klamczyńska. Przykry zapach można niwelować myjąc codziennie stopy oraz stosując środki kosmetyczne, ograniczające wydzielanie potu. Dezodoranty do stóp i butów z serii Scholl Fresh Step pomogą utrzymać ich świeżość przez cały dzień. Ze względu na swoją pudrową konsystencje bardzo szybko schną, zapewniając skuteczną ochronę stóp i obuwia przed poceniem, a także przykrym, nieprzyjemnym zapachem.    

Odciski i modzele

Równie częstym problemem Polaków są nadmierne zrogowacenia na stopach – odciski i modzele (19%), które powstają na skutek mechanicznego drażnienia naskórka, pod wpływem ucisku i tarcia. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są niewygodne buty. Zmiany pojawiają się w miejscach najbardziej przeciążonych, takich jak spodnia część śródstopia, grzbiety i boczne powierzchnie palców. W walce z odciskami i modzelami pomocny będzie aplikator 2 w 1 ekspresowy na odciski marki Scholl. Delikatnie złuszcza on wierzchnie warstwy odcisku, zmniejszając bolesne otarcia i zapewniając natychmiastową ulgę. Poprawa widoczna jest już w ciągu 7 dni!

Skąd Polacy czerpią swoją wiedzę o problemach stóp?

Polacy swoją wiedzę na temat higieny i pielęgnacji stóp czerpią najczęściej z Internetu (49% respondentów). Badania wykazały również, że chętniej korzystają oni z porad znajomych i członków rodziny (40%) oraz informacji medialnych (35% – gazety i czasopisma; 23% – telewizja), niż z profesjonalnej pomocy kosmetyczki (12%) czy lekarza dermatologa (9%). Najczęściej problemy ze stopami powstają wskutek braku odpowiedniej o nie dbałości, przede wszystkim właściwej higieny oraz wyboru odpowiednich, wygodnych butów. Niektóre dolegliwości nie są groźne dla zdrowia i powodują tylko dyskomfort. Pojawiają się również takie, które mają przewlekły lub zakaźny charakter i wymagają interwencji lekarza, której tak często zapominają Polacy.

A to już wiesz?  Praca z plikami RAW - e-kurs


W portfolio marki Scholl znajdują się produkty, które pomogą pokonać najczęstsze problemy zdrowotne stóp:

 1. Popękana skóra
 • Krem na pękające pięty Active Repair K+ – 60 ml
 • Krem na popękane piety ? 60 ml
 • Pilnik na pękające piety
 1. Twarda skóra
 • Krem zmiękczający twardą skórę stop ? 75 ml
 • Ekspresowy system usuwania twardej i zrogowaciałej skóry ? 50 ml
 • System 2 w 1 do usuwania twardej skóry stop ? 9 ml
 1. Nadmierna potliwość
 • Fresh Step Antyperspirant dla suchych stóp – 150 ml
 • Fresh Step Dezodorant do stop 24 h ? 150 ml
 • Fresh Step Dezodorant do butów 24 h ? 150 ml
 1. Odciski i modzele
 • 2 w 1 Ekspresowy aplikator na odciski ? 1 ml
 • Wodoodporne plastry na odciski z opatrunkiem

[1] Badanie ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2014; Badanie przeprowadzone techniką CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety internetowe) na panelu ARC Rynek i Opinia e-panel.pl w dniach 14-18 kwietnia. Łącznie zrealizowano ponad 1000 wywiadów. W grupie respondentów znalazły się kobiety (52%) oraz mężczyźni (48%), przy czym 571 osób w ciągu ostatnich 7 dni przez minimum godzinę uprawiały jakiś sport lub aktywność fizyczną.

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło Scholl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy