Nowele

Janko Muzykant

Janko Muzykant ? nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy ukazała się w “Kurierze Warszawskim” w 1879 roku[1].

Jej akcja toczy się w XIX wieku, a głównym bohaterem jest chorowity chłopiec Janko. Spośród innych wiejskich dzieci wyróżnia go talent muzyczny. Zafascynowany dźwiękiem skrzypiec, zakrada się do dworu, by ich dotknąć. Zostaje oskarżony o próbę kradzieży i skazany na karę chłosty. Chłopiec umiera, z powodu zbyt surowej kary.

Głównym przesłaniem Sienkiewicza w tym utworze, jest ograniczanie możliwości kształcenia uzdolnionych dzieci, ze względu na ich pochodzenie. Wskazuje na to celowe zestawienie przez Sienkiewicza kontrastujących ze sobą scenek: rozmowy pary (właścicieli dworku do którego zakradł się Janko), która wróciwszy z podróży do Włoch zachwyca się rozkwitającymi tam talentami artystycznymi, zwłaszcza młodymi, które jeszcze wymagają wspierania, i śmierci miejscowego młodego talentu, który właśnie potrzebował wsparcia, a nikt mu go nie udzielił, a nawet wręcz przeciwnie i o którego istnieniu jaśniepaństwo wcale się nie dowiedzieli (między wierszami wyczytujemy w tej noweli: ,,cudze chwalicie, swego nie znacie”). Główne przesłanie autora miało być zgodne z hasłem pracy u podstaw – jednego z ważniejszych nurtów polskiego pozytywizmu.
Przypisy

1. ? H. Markiewicz, Henryk Sienkiewicz, Polski Słownik Biograficzny, t. 37, 1996-1997, s. 205.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Janko_Muzykant

Similar Posts