Film LIFESTYLE

Festiwal lalek zawita do Łodzi – tydzień z animacją teatralną i filmową

Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-30 września 2016 roku w Łodzi. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach filmowych jest

Data publikacji: 2016-09-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Festiwal lalek zawita do Łodzi – tydzień z animacją teatralną i filmową
Kategoria: LIFESTYLE, Film

Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-30 września 2016 roku w Łodzi. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach filmowych jest bezpłatny.

Festiwal lalek zawita do Łodzi – tydzień z animacją teatralną i filmową LIFESTYLE, Film - Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-30 września 2016 roku w Łodzi. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach filmowych jest bezpłatny.

Ideą przyświecającą organizacji festiwalu ANIMART jest chęć podniesienia rangi sztuki animacji oraz pragnienie popularyzacji jej wybitnych przejawów. Na wydarzenie złożą się dwie sekcje: teatralna i filmowa, a każda z nich da widzom możliwość zobaczenia starannie wyselekcjonowanych dzieł (przedstawień i filmów), wzięcia udziału w warsztatach, a także spotkania się ze światowej klasy twórcami.

Festiwal ANIMART – sekcja teatralna

W tym roku teatralna część festiwalu będzie gościć World Puppet Carnival – międzynarodowe wydarzenie kierowane do entuzjastów sztuki lalkowej, które co roku odbywa się w innym kraju. Jego nadrzędnym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym. Na czas festiwalu ANIMART organizatorzy zaplanowali ponad 60 wydarzeń teatralnych z udziałem setki artystów z 50 krajów. Będą się one odbywać w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej w Łodzi i w plenerze (Manufaktura). Pełna lista grup teatralnych biorących udział w festiwalu znajduje się na stronie www.teatrarlekin.pl/festiwal.

Festiwal ANIMART – sekcja filmowa

Tegoroczna edycja festiwalu ANIMART znacząco poszerzyła swoją część filmową. – W ciągu siedmiu festiwalowych dni zaprezentujemy widzom szereg animacji lalkowych z całego świata, charakteryzujących się niekonwencjonalnością i kreatywnością – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka festiwalu ANIMART. – Marzy nam się, aby projekcje wybranych przez nas filmów stały się punktem wyjścia do refleksji i dyskusji na temat wolności w sztuce, wpływie polityki na sztukę, a także o oddziaływaniu kultury na życie społeczne. Wydarzenia filmowe festiwalu organizatorzy podzielili na trzy bloki: ANIM.ART.FILM, ANIM.ART.EDU i ANIMARKT.

A to już wiesz?  XIII Festiwal Warszawa Singera FESTIWAL NA KONIEC LATA!

ANIM.ART.FILM to codzienne projekcje filmów krótkometrażowych (Panorama Krótkiej Formy) i wieczorne pokazy animacji pełnometrażowych, a także dwa cykle: Studenckie Wprawki, czyli prezentacja dokonań młodych adeptów animacji z polskich szkół filmowych i artystycznych, oraz Brazylijscy Przyjaciele – przegląd animacji z zaprzyjaźnionego festiwalu z Recife Brazil Stop-Motion. Filmy tworzące ten ostatni cykl będą pokazywane na dużym ekranie w Manufakturze.

Drugi blok, ANIM.ART.EDU, to program edukacyjny, na który złożą się: poranne projekcje filmowe dla dzieci, warsztaty kierowane do uczniów, Masterclass dla studentów prowadzony przez światowej klasy animatora Tima Allena, a także projekt „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!”. – Projekt „Historia poprzez kulturę” został wymyślony tak, aby połączyć działania kulturalne z edukacją historyczną – wyjaśnia Paulina Zacharek. – W ten sposób będziemy przybliżać uczniom ważne wydarzenia z historii Europy, prezentując je w kontekście sztuki i kultury danego czasu.

Trzeci blok sekcji filmowej, ANIMARKT, stanowi branżowe wydarzenie dla producentów, nadawców, dystrybutorów oraz twórców animacji z całej Europy. W jego programie znalazły się m.in.: spotkanie z twórcami najlepszego lalkowego filmu roku („My Life as a Courgette” – dziesięć lat pracy nad najlepszym lalkowym filmem roku), prezentacje głośnych projektów animowanych będących w trakcie realizacji (m.in. „Miś Uszatek” – od dziecięcych sentymentów do polskiej superprodukcji), a także panel dyskusyjny o rozwoju europejskiego rynku seriali animowanych.

Wydarzenia składające się na sekcję filmową festiwalu ANIMART będą odbywać się w kilku lokalizacjach: w Szkole Filmowej, Teatrze Nowym oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Szczegółowe informacje oraz program festiwalu znajdują się na stronie www.momakin.pl/animart. Wydarzenie posiada również swoją stronę w serwisie Facebook: Festiwal Animart.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART są: Teatr Lalek Arlekin, Szkoła Filmowa w Łodzi oraz MOMAKIN – odpowiadający za część filmową Festiwalu. Partnerami wydarzenia są: Teatr Nowy, AOIA – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Łódź Film Commission, Węgierski Instytut Kultury oraz Instytut Słowacki. Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

A to już wiesz?  "Przetrzyj oczy" - nowy klip grupy dollZ

Filmowa część festiwalu ANIMART otrzymała dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Projekt „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!” dofinansowano ze środków Funduszu Wyszehradzkiego i odbywa się on w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Swoim honorowym patronatem festiwal ANIMART objęła Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu ANIMART znajdują się na stronie www.momakin.pl/animart.  

 

Dodatkowych informacji udziela:
Iwona Buchcic – Biuro prasowe
Tel.: 502 598 925
e-mail: [email protected]

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Festiwal lalek zawita do Łodzi – tydzień z animacją teatralną i filmową LIFESTYLE, Film - Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-30 września 2016 roku w Łodzi. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach filmowych jest bezpłatny.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Film

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy