Informacje

Dzieci w erze nowych technologii. Czy i jak czytają?

Świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Dzieci urodzone w erze początków Internetu świętują swoje 18stki. Czy w dobie rewolucji  cyfrowej dzieciaki lubią czytać? Czy książka ma szansę wygrać z interaktywnymi mediami? Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, zapytaliśmy mamy kilkuletnich i kilkunastoletnich pociech jakie jest ich podejście do czytania oraz czy dzieci
Teaser

Świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Dzieci urodzone w erze początków Internetu świętują swoje 18stki. Czy w dobie rewolucji  cyfrowej dzieciaki lubią czytać? Czy książka ma szansę wygrać z interaktywnymi mediami?

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, zapytaliśmy mamy kilkuletnich i kilkunastoletnich pociech jakie jest ich podejście do czytania oraz czy dzieci interesują się czytnikami, tabletami jako urządzeniami do e-lektury.

Moje dzieci mają po 8 i 12 lat. Pod choinkę każde z nich dostało czytnik. Kiedyś sceptycznie podchodziłam do e-booków, myśląc, iż dzieci muszą czytać tradycyjne książki, bez patrzenia w ekran. Teraz jestem zachwycona, gdyż moje dzieci zaczęły czytać. Wcześniej nie chciały nawet otworzyć książki. Postrzegam czytnik jako urządzenie edukacyjne, w dodatku poręczne i mobilne, można mieć w nim setki książek i nie zawadza na półce ? mówi Sylwia, pracownik naukowy z Warszawy.

Mój 9 letni syn przepada za tym, żebym czytała mu ja albo mąż, ale sam nie bardzo rwie się do książek - mówi Monika, mama dwójki dzieci. Bardziej interesują go gry i telewizja, które angażują kilka zmysłów naraz, ale liczymy na to, że jak będzie starszy sam dostrzeże wartość książek.

Tata 14-letniego Bartka opowiada z kolei jak jego syn zainteresował się e-bookiem "Strażnicy Historii". Odebrał mi pewnego dnia czytnik i już nie oddał - przeczytał obie części tak szybko, aż sam byłem zdziwiony. Kupiliśmy, więc kolejny czytnik, żeby syn miał własny.

Jak wynika z wypowiedzi, rodzice doceniają, iż czytanie ma wielką wartość. Niektórzy z nich decydują się skorzystać z nowych technologii, aby zachęcić pociechy do samodzielnej lektury.

Virtualo aktywnie bierze udział w edukacji rozwijającego się rynku eczytelnictwa w Polsce. Jak wynika z naszych obserwacji i realizacji projektów dedykowanych aktualnych i potencjalnym eczytelnikom, zainteresowanie e-bookami wśród dorosłych i dzieci rośnie z roku na rok. Coraz bardziej powszechne jest czytanie na czytnikach i tabletach oraz korzystanie z interaktywnych książek, chociaż te ostatnie w Polsce nie są jeszcze tak popularne jak za granicą.

Dla najmłodszych audiobooki

Młodszym dzieciom warto włączać audiobooki, żeby miały kontakt z opowieściami, historiami. Audiobooki  spełnią dodatkową rolę edukacyjną, wprowadzając najmłodszych w świat baśni i pięknej mowy.

Z okazji Dnia Dziecka wydawnictwo Egmont wraz z Virtualo przygotowało niespodziankę - w dniach 29.05-4.06.2013 na Virtualo.pl można otrzymać w prezencie audiobooka  "Basia i taniec" i e-booka "Basia i biwak" z popularnej i lubianej serii z Basią, przeznaczonej dla dzieci w wieku do 6 lat.

To świetna okazja, żeby wypróbować, czy taka forma czytania spodoba się naszemu dziecku - mówi Małgorzata Błaszczyk, Marketing Manager Virtualo. Seria z Basią cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ma swoich fanów - Basia jest dzieciakom bardzo bliska, ma takie same problemy jak one i jest "rzeczywista", "prawdziwa" - dodaje. Audiobook czytany jest przez znaną aktorkę Marię Seweryn, która sama ma dwie córki i bardzo ceni tę serię. Dodatkowo dostępne są książki z tej samej serii, gra planszowa ?Łap kolory?, książeczki kartonowe dla młodszych dzieci ?Basia i Franek? oraz mobilna aplikacja na iPada - "Basia i słodycze".

Dla starszych dzieci e-booki

W zmieniających się obyczajach czytelniczych zarówno dorosłych, jak również naśladujących ich dzieci pojawiają się książki cyfrowe. Jest to syndrom ery nowych technologii, która wkroczyła aktywnie w nasze życie i szansa, aby młodzież przekonać do sięgania po książki w nowej formie. Dobra dostępność tytułów młodzieżowych i lektur szkolnych jest dodatkową zachęta, aby pomyśleć o zakupie czytnika dla swojego dziecka i stworzeniu wirtualnej biblioteki. Również zaletą tekstu czytanego z urządzeń elektronicznych typu: tablet, komputer czy e-czytnik jak informują naukowcy, jest fakt, iż mogą z korzyścią użytkować go dyslektycy, czyli osoby, które mają problemy z czytaniem i pisaniem. Wynika to z możliwości zmiany czcionki oraz regulowanie kontrastu między literami a tłem.

Audiobooki i e-booki dla SOS Wiosek Dziecięcych

Z myślą również o małych podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, chcąc podarować im prezent z okazji Dnia Dziecka, wydawnictwo Egmont wraz z Virtualo postanowiło przekazać pakiety audiobooków: ?Basia i opiekunka? oraz ?Basia i taniec? oraz e-book ?Basia i biwak? Upominki dla dzieci zostaną przekazane w formie kodów, które posłużą do pobrania e-książek ze strony dystrybutora.

Nasze dzieci będą zachwycone, postać Basi na pewno przypadnie im do gustu - mówi Anna Choszcz ? Sendrowska,  ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Będą mogły słuchać  audiobooków razem z rodzeństwem i indywidualnie. Książki elektroniczne są dobrą formą spędzania czasu i odgrywają ważną rolę edukacyjną - dodaje. Dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych, są ciężko doświadczone przez los, potrzebują dobrych wzorców i pozytywnej motywacji.

Dzieci dorastają w erze nowych technologii, dlatego powinniśmy je wspierać w dobrym korzystaniu z jej zalet. Audiobooki i e-booki są naturalnym kierunkiem rozwoju rynku książki i eczytelnictwa, które warto promować wśród dzieci.

Źródło Virtualo. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy