LIFESTYLE Muzyka

Trio Moment’s Notice zagra w Polsce

Data publikacji: 2017-01-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Trio Moment’s Notice zagra w Polsce
Kategoria: LIFESTYLE, Muzyka

24 stycznia 2017 roku w Domu Zabawy i Kultury wystąpi zespół Moment’s Notice. Koncert jest organizowany z okazji Dnia Kultury Węgierskiej obchodzonego 22 stycznia oraz odbywa się w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Trio Moment’s Notice zagra w Polsce LIFESTYLE, Muzyka - 24 stycznia 2017 roku w Domu Zabawy i Kultury wystąpi zespół Moment’s Notice. Koncert jest organizowany z okazji Dnia Kultury Węgierskiej obchodzonego 22 stycznia oraz odbywa się w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

W skład trio wchodzą László Gőz, György Kurtág i Miklós Lukács. Wyjątkowość tej grupy polega na tym, że muzyka, którą tworzą jest połączeniem trzech, zupełnie rozbieżnych i wydawałoby się niemożliwych do powiązania stylów: jazzu XXI wieku, muzyki klasycznej oraz elektronicznej. Ich gra odzwierciedla złożoność muzyki naszych czasów. Każdy z artystów interpretuje dzieła na swój własny sposób, wzbogacając je o swoją wrażliwość.

László Gőz jest czołowym przedstawicielem węgierskiej sceny jazzowej, wybitnym puzonistą. Założył Budapest Music Center, którego jest dyrektorem. Obok aktywnego życia artystycznego, prowadzi również działalność wydawniczą. Drugi z twórców, Miklós Lukács, jest cymbalistą, absolwentem Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Występował ze światowej sławy muzykami jazzowymi, jak Uri Caine, Steve Colman czy Charles Lloyd. György Kurtág Jr jest z kolei kompozytorem, multiinstrumentalistą, pedagogiem. Jego zainteresowania i prace badawcze dotyczą analizy gestów muzycznych i projektowania współczesnych instrumentów cyfrowych. Jest również autorem muzyki filmowej.

Muzycy wystąpią 24 stycznia 2017 roku o godzinie 20:00 w Domu Zabawy i Kultury w Warszawie, przy ulicy Belwederskiej 44A. Koncert odbywa się z okazji Dnia Kultury Węgierskiej, który przypada na 22 stycznia. Święto to jest również 194. rocznicą ukończenia pisania Hymnu Narodowego Węgier przez Ferenca Kölcseyiego. Był to ówcześnie bardzo popularny węgierski poeta, krytyk literacki i uczeń Ferenca Kazinczyego, wybitnego pisarza okresu oświecenia. Utwór ten niezwykłą popularność zyskał 25 lat później, podczas Węgierskiej Wiosny Ludów w 1848 roku.

 

Wydarzenie wpisuje się także w obchody trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Więcej informacji na stronie” www.kulturawegierska.pl oraz fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury.

 

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w myśl rozporządzenia Rządu Węgier to trwające od maja 2016 do końca 2017 roku artystyczne święto. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służy nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwala także na umocnienie stosunków oraz zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych. Jego głównym celem jest podkreślenie zarazem wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej czy tradycyjnej węgierskiej kultury, jak i zaprezentowanie jej najnowszych dzieł i osiągnięć. Twórczość artystów znad Dunaju, tamtejsze zwyczaje oraz tradycje są prezentowane podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. koncertów, wystaw, festiwali teatralnych i filmowych. Z okazji obchodów, na język polski przetłumaczono i wydano książki ponad 20 węgierskich autorów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kulturawegierska.pl oraz fanpage’u Węgierskiego Instytut Kultury. 

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie węgierska placówka kulturalna, jeden z najstarszych instytutów kultury w Polsce, działający od 1935. Jego zadaniem jest upowszechnianie węgierskiej kultury, historii i dziedzictwa narodowego w Polsce. Zajmuje się promocją kraju i budowaniem pozytywnego wizerunku narodu węgierskiego. Wspiera współpracę między oboma państwami w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu oraz sztuki. Od 2009 roku Instytut mieści się przy ul. Moniuszki 10 w Warszawie. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Trio Moment’s Notice zagra w Polsce LIFESTYLE, Muzyka - 24 stycznia 2017 roku w Domu Zabawy i Kultury wystąpi zespół Moment’s Notice. Koncert jest organizowany z okazji Dnia Kultury Węgierskiej obchodzonego 22 stycznia oraz odbywa się w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Muzyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy