Informacje

600 m2 kosmicznych atrakcji już od 9 lipca w Gdańsku

W sobotę, 9 lipca 2011 r. w Centrum Handlowym Osowa rusza spektakularny road-show edukacyjny “Planetarium”. W ramach tego bezpłatnego projektu będzie można odbyć podróż w czasie i przestrzeni kosmicznej, poznać starożytną i współczesną astronomię oraz znaleźć się w centrum galaktyki. Wśród patronów honorowych akcji znajdują się gdański Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza oraz Biblioteka Gdańska.

Wystawa “Planetarium” otwarta będzie w Centrum Handlowym Osowa w Gdańsku od 9 do 29 lipca, 7 dni w tygodniu, od godz. 11.00. do 19.00. Przez 3 tygodnie, całkowicie bezpłatnie, mieszkańcy Gdańska i okolic będą mogli zgłębiać tu wiedzę na temat Wszechświata i Kosmosu. Road-show ?Planetarium? to jeden z niewielu projektów
w Polsce, który wykorzystuje zaawansowany technologicznie sprzęt, aby poprzez emocje popularyzować naukę. ?Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody z okazji czterechsetnej rocznicy urodzin Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma i badacza Księżyca i udostępnić mieszkańcom naszego miasta wystawę prezentującą dokonania człowieka w kosmosie? ? mówi Agnieszka Wojtaszczyk, Dyrektor CH Osowa. ?Dzięki współpracy z instytucjami naukowymi z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych wypracowaliśmy model wystawy, która w innowacyjny i atrakcyjny sposób prezentuje merytoryczną wiedzę. To sprawia, że odbiorcy będą mieć okazję nie tylko poszerzyć swoje ?kosmiczne horyzonty?, lecz także ciekawie spędzić czas? ? dodaje Agnieszka Wojtaszczyk, Dyrektor CH Osowa.

Główną atrakcją ?Planetarium? będzie wysoki na 6 metrów namiot sferyczny, gdzie kosmicznych wrażeń dostarczą widzom specjalnie przygotowane filmy prezentowane po raz pierwszy w Polsce. 9 lipca odbędzie się tu gdańska premiera produkcji wyreżyserowanej przez Thomasa Lucasa pt.: ?Black Holes: the Other Side of Infinity?. Film w bardzo sugestywny i zapierający dech w piersiach sposób pokazuje animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, czy też czarne dziury. Codziennie, z myślą o różnych grupach wiekowych, w ?Planetrium? wyświetlane będą cztery produkcje, każda poprzedzona ciekawymi pokazami planetaryjnymi prowadzonymi przez wykwalifikowaną kadrę. Najmłodsi, którzy nie będą mogli wziąć udziału w pokazach filmowych, otrzymają do dyspozycji kosmiczny baby room m.in. z basenem pełnym piłeczek
z rysunkiem mapy Ziemi.

W ?Planetarium?, na 600 m2 powierzchni, w otoczeniu unikalnej scenografii zaprezentowane zostaną informacje na temat historii odkryć Kosmosu, wiedzy obecnej na temat otaczającego nas Wszechświata, jak i możliwych kierunków jego podboju. Strefa ?Starożytność? przedstawi ówczesne wierzenia, mity i zaskakująco szeroką wiedzę, jaką już przed wiekami posiadano na temat miejsca Ziemi we Wszechświecie. Dział ?Wielkich Odkrywców? zaprezentuje informacje o uczonych, m.in. naszych wielkich rodakach takich jak Mikołaj Kopernik, czy też Jan Heweliusz. ?20 lat odkryć teleskopu Hubble?a? to strefa poświęcona budowie i odkryciom dokonanym z użyciem tego urządzenia. Ostatnia strefa – ?Przyszłość? poświęcona jest eksploracji przestrzeni kosmicznej.

?Planetarium? to nowatorski projekt road-show przygotowany przez Wytwórnię Rozrywki we współpracy z prestiżowymi partnerami merytorycznymi, jakimi są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Biblioteka Gdańska, Kopernikański Portal Naukowy, Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza, NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych), ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). ?Planetarium? będzie bezpłatnie dostępne dla odwiedzających w Centrum Handlowym Osowa, przy ul. Spacerowej 48.

Właścicielem Centrum Handlowego Osowa jest firma Pradera (www.pradera.com).

Terminarz wystaw:
9 ? 29 lipca ? Gdańsk, Centrum Handlowe Osowa
5 ? 25 sierpnia ? Łódź, Centrum Handlowe Tulipan
1 ? 21 września ? Warszawa ? Janki, Centrum Handlowe Janki
28 września ? 18 października ? Kraków, Centrum Handlowe Krokus
25 października ? 14 listopada ? Bydgoszcz, Centrum Handlowe Rondo
21 listopada ? 12 grudnia ? Katowice, Centrum Handlowe 3 Stawy

http://www.pressoffice.pl/kultura,t810978757?more=301568219

Similar Posts