Informacje

Blisko pół miliona złotych na polsko-norweski projekt kulturalny

Dawna fabryka cementu w norweskim Slemmestad i zabytkowa toruńska starówka rozbłysną niezwykłymi iluminacjami przygotowanymi przez artystów światła. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego Toruńskiej Agendy Kulturalnej, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 456 tysięcy złotych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego „Promowanie

Dawna fabryka cementu w norweskim Slemmestad i zabytkowa toruńska starówka rozbłysną niezwykłymi iluminacjami przygotowanymi przez artystów światła. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego Toruńskiej Agendy Kulturalnej, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 456 tysięcy złotych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego ?Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego?.

?Świetlny most Toruń?Slemmestad? to polsko-norweski projekt oparty na współpracy międzynarodowych twórców, wykorzystujących w swoich pracach materię światła, tworzących instalacje i projekcje multimedialne na fasadach budynków. Projekt będzie realizowany od 3 lutego 2014 r. do 2 lutego 2015 r.

Toruńska Agenda Kulturalna znalazła się w gronie dwunastu najbardziej prestiżowych instytucji kultury w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dofinansowane projekty zostały zaakceptowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu jest Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ? wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pierwszym etapem artystycznych działań będzie przygotowanie przez polsko-norweski zespół artystów dwóch projekcji w technice mappingu 3D. Jedna z nich zostanie zaprezentowana na stuletnich silosach dawnej fabryki cementu w Slemmestad, drugą będzie można zobaczyć w Toruniu podczas Bella Skyway Festival. W ramach projektu, polscy i norwescy twórcy przeprowadzą warsztaty dla studentów Buskerud University College w Drammen, efekty ich warsztatowych prac będzie można zobaczyć podczas toruńskiego festiwalu światła.

Prace artystów, zarówno tych uznanych, jak i debiutantów zostaną sfotografowane przez polskich i norweskich mistrzów obiektywu a wykonane przez nich zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie, prezentowanej w Norwegii i Polsce ? dodaje Agnieszka Marecka, Kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą TAK.

Partnerami projektu ?Świetlny most Toruń?Slemmestad? są Sekkefabriken Slemmestad, Gmina R?yken realizująca długoterminowy plan rewitalizacji Slemmestad i Buskerud University College w Drammen, kształcący młodych specjalistów w dziedzinie projekcji świetlnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach Programu ?Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego? Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

A to już wiesz?  Światowe hity, nagradzane na festiwalach ambitne polskie i europejskie kino w aplikacji Andrino Play na Samsung Smart TV

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy