Informacje

Jaki powinien być plac zabaw? – oczami ekspertów z Playeko.pl

Jaki powinien być plac zabaw? – oczami ekspertów z Playeko.pl
„Dobra zabawa” dostarcza adrenaliny, a tej jest tym więcej, im więcej pokonywanych przez nasze pociechy niebezpieczeństw na placu zabaw. Dlatego nawet najpiękniejszy plac zabaw może być niechętnie odwiedzany, jeżeli przy jego projektowaniu zostały brane pod uwagę tylko względy bezpieczeństwa. Jak połączyć te sprzeczne kierunki ?Dla dziecka najważniejsza jest zabawa, dla nas dorosłych

Teaser

?Dobra zabawa? dostarcza adrenaliny, a tej jest tym więcej, im więcej pokonywanych przez nasze pociechy niebezpieczeństw na placu zabaw. Dlatego nawet najpiękniejszy plac zabaw może być niechętnie odwiedzany, jeżeli przy jego projektowaniu zostały brane pod uwagę tylko względy bezpieczeństwa. Jak połączyć te sprzeczne kierunki ?

Dla dziecka najważniejsza jest zabawa, dla nas dorosłych bezpieczeństwo, ale jakże inaczej oba te pojęcia są pojmowane przez inwestora, zarządcę , projektanta, producenta urządzeń , montażystę, rodzica czy dziecko. Aby umożliwić odpowiednie połączenie tych sprzecznych perspektyw, jako firma z wieloletnim doświadczeniem przedstawiamy kilka praktycznych rad dla przyszłych inwestorów i projektantów. Zacznijmy od początku……….

Dziecko

Jak owoc ma różne fazy dojrzewania, w których zmieniają się również jego potrzeby i zapatrywania na zabawę. Zmieniają się też jego zabawki i zdarza się, że te same elementy, które w jednym okresie są niezbędne dla rozwoju i zabawy, czyli są elementami podstawowymi w innym są elementami uzupełniającymi, a w innym tylko elementami dodatkowymi.

W większości przypadków inwestorzy już na tym etapie mają mylne pojecie potrzebach dziecka. Ponieważ uważają, że ograniczają się one do huśtawki i zjeżdżalni, to nie ma się co dziwić, że nasze pociechy szukają rozrywki w grach komputerowych i internecie. A mogłyby znaleźć pożądaną adrenalinę w takich np. ?adrenalina parkach” odpowiednich dla potrzeb każdej fazy rozwoju, wyposażonych w ścianki wspinaczkowe, siatki, wieże, tunele, przejazdy linowe, wymyślne przejścia czy labirynty. To tam czekać powinny wyzwania związane z pokonywaniem własnych słabości i strachu.

Prawda jest taka, że brakuje zaangażowanych i odważnych inwestorów chcących zapewnić w miarę równomierne możliwości rekreacyjne wszystkim grupom użytkowników. Obecnie myśli się przede wszystkim o najmłodszych a pozostają nieobdarowani tacy, którzy nie maja gdzie wyładować swojej energii oraz ci, którzy szukają spokojnego zakątka. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest fakt, że ciekawe place zabaw są zazwyczaj bardziej niebezpieczne. Zapomina się jednak o tym, że jest to nasze zmartwienie – projektantów i producentów, by wszelkimi sposobami niebezpieczeństwo to zminimalizować. Dowodem na to, że jest to możliwe są parki linowe, gdzie siatki asekuracyjne ograniczają do minimum niebezpieczeństwo urazu. Do dyspozycji mamy jeszcze bezpieczne nawierzchnie i rozsądek w projektowaniu odległości miedzy twardymi płaszczyznami.

A to już wiesz?  Serwis streamingowy WiMP z promocją andrzejkową

Istnieją dwa podstawowe aspekty, które powinny zostać wzięte pod uwagę w fazie projektowania placu zabaw, aby ten spełniał krytyczne normy dotyczące bezpieczeństwa:

  1. Strefowanie – jeżeli zdarzy nam się projektować plac dla kilku grup wiekowych musimy pamiętać o strefie dla najmłodszych, oddzieleniu ich od starszych, których sprawność ruchowa i potrzeby diametralnie się różnią. Dla starszaków projektuje się urządzenia stawiające wymagania, którym maluchy bez pomocy dorosłych mogą nie sprostać.
  2. Skalowanie – jest to takie  dobieranie urządzeń, ich specyfiki i wielkości, by zachować skalę i możliwości ruchowe użytkowników. Np. zbyt wielkimi gabarytami nie zachęca się starszych do zabawy na  placu przeznaczonym dla najmłodszych i odwrotnie. Niech wysoko umieszczone wejście, duże odległości miedzy szczeblami powodują, że urządzenie przeznaczone dla starszych będzie mocno niewygodne dla maluchów. Place uniwersalne bez skali docelowego odbiorcy mogące służyć wszystkim są źródłem konfliktów. Pamiętajmy o tym, dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo.

Aby podnieść walory rekreacyjne projektowanego terenu, czy zabawowe placu zabaw zwróćmy uwagę na poniższe aspekty:

  1. Oryginalność – osiągniemy ją przez odbieganie od schematów. Szukanie inspiracji w zagospodarowywanych terenach, dobór ciekawych urządzeń i zaskakujących elementów odkrywanych przy kolejnych wizytach pozwoli osiągnąć nam ten cel. Znalezienie na placu wyzwań spowoduje, niechęć do szukania ich gdzie indziej w miejscach nieprzystosowanych i niebezpiecznych. Zdarzało nam się słyszeć dialogi pomiędzy dwoma maluchami w stylu: ?chodźmy na  mój plac zabaw?. Było to wypowiedziane z dumą i zaangażowaniem. Czyż nie ma lepszego dowodu na to że plac zabaw jest oryginalny i niepowtarzalny? Powyższe słowa są największą nagrodą dla inwestora i projektanta.
  2. Kompletność – uzyskuje się ją poprzez zrealizowanie terenu rekreacyjnego opierającego się nie tylko o urządzenia naziemne, ale również o zadbanie o kilka innych czynników jak: odpowiednie podłoże, ukształtowanie terenu, oświetlenie, ogrodzenie czy elementy wyposażenia jak toalety, przebieralnie czy magazynek animatora. To wszystko podnosi komfort zabawy szerszej grupie użytkowników.
  3. Segmentowość – stwarzanie osobnych miejsc dopasowanych do różnych użytkowników (również dla naszych czworonożnych przyjaciół) ich potrzeb i możliwości.
A to już wiesz?  Witold Lutosławski pierwszym laureatem nagrody ?Wielcy Europejczycy? European Union Youth Orchestra

Podsumowując – my jako dorośli realizujący tereny rekreacyjne myślmy, że powinniśmy być pochwaleni za to że zrobiliśmy plac zabaw na którym znajduje się huśtawka,  piaskownica i zjeżdżalnia. Postarajmy się bardziej! Stosując opisane przeze nie aspekty uda nam się stworzyć miejsca zapełnione ludźmi – alternatywy dla siedzenia przy komputerze czy telewizorze. Będzie profesjonalnie i sympatycznie, czego nam wszystkim życzę.

Więcej na: www.playeko.pl (Place zabaw)

Źródło Prestige SEO & PR. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy