Informacje

?Miasto 44?, ?Powstanie Warszawskie? i ?Jack Strong? w gronie finalistów Strażnika Pamięci 2014

Jan Komasa za ?Miasto 44?, Jan Ołdakowski z zespołem za ?Powstanie Warszawskie?, Arkadiusz Gołębiewski za organizację festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, a także Polskie Radio za swoje portale historyczne, Ośrodek Karta, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Tauron Polska Energia za ?Jacka Stronga? i miasto Gdynia zostali finalistami konkursu Strażnik Pamięci tygodnika ?Do Rzeczy?.

Finalistów wyłoniła Kapituła Strażnika Pamięci spośród propozycji nadesłanych przez czytelników. Zwycięzców w trzech kategoriach (TWÓRCA, INSTYTUCJA, MECENAS) poznamy podczas uroczystej gali 9 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie mogą otrzymać autorzy dzieł, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA nagroda trafi do muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowo powołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzyma podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

To nie jest zwyczajny konkurs, jakich wiele w redakcjach: na najlepszą płytę, najlepszy film czy romansidło najbardziej wyciskające łzy z oczu. Przyznając statuetki Strażnika Pamięci 2014, redakcja tygodnika ?Do Rzeczy? chce uhonorować ludzi, którzy w sposób szczególny, często wbrew obowiązującym trendom, poprawności politycznej i otoczeniu, dokładają starań, by kultywować i promować polską historię. Propagowanie pamięci o polskiej historii jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości tygodnika ?Do Rzeczy?. Stąd pomysł nagrody, która będzie wyróżnieniem dla osób funkcjonujących w różnych kategoriach i branżach: od twórców, którzy w różny sposób promują polską historię, przez organizacje społeczne działające na tym polu, do instytucji wspierających taką aktywność finansowo ? mówił po spotkaniu Kapituły Strażnika Pamięci Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika ?Do Rzeczy?.

Ostatecznie Kapituła Strażnika Pamięci nominowała po pięciu finalistów w kategoriach TWÓRCA i INSTYTUCJA. W kategorii MECENAS wybrano czterech finalistów.

Kategoria TWÓRCA:

 1. Arkadiusz Gołębiewski ? za twórczość filmową i organizację Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, podczas którego pokazano działalność konspiracji antykomunistycznej. 
 2. Jan Komasa (?Miasto 44?) ? za wizję i rozmach, dzięki którym potrafił przybliżyć młodemu pokoleniu obraz zrywu powstańczego w 1944 r.
 3. Andrzej Nowak ? za konsekwencję, stanowczość i odwagę w pokazywaniu historii Polski, jej wielkości jako państwa i oryginalności jej cywilizacji, co szczególnie udało mu się pokazać w książce ?Dzieje Polski?.
 4. Kajetan Rajski ? za książkę ?Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych?, w której pokazał ciągłość międzypokoleniową łączącą Polaków wokół wartości niepodległej ojczyzny.
 5. Zespół twórców filmu ?Powstanie Warszawskie? (Jan Ołdakowski z zespołem) ? za rzetelność i troskliwość, z jaką udokumentowali i przywrócili pamięć o powstańcach.

Kategoria INSTYTUCJA:

 1. Centrum Myśli Jana Pawła II ? za pracę na rzecz zachowania pamięci o Janie Pawle II, patronie polskiej wolności i solidarności, oraz propagowanie twórczości Karola Wojtyły.
 2. Ośrodek Karta ? za działalność wydawniczą i archiwalną, która służy pokazaniu różnorodności doświadczeń oraz tradycji tworzących Rzeczpospolitą.
 3. Pismo ?Glaukopis? ? za zaangażowanie na rzecz przywrócenia Polakom tradycji narodowej.
 4. Portale Historyczne Polskiego Radia ? za zebranie archiwalnych nagrań między innymi Radia Wolna Europa, ich przetworzenie i udostępnienie szerokiej publiczności.
 5. Teatr Nie Teraz (niezależny teatr z Tarnowa) ? za podejmowanie trudnych tematów z polskiej przeszłości.

 Kategoria MECENAS:

 1. Bank Spółdzielczy w Myszkowie ? za pomoc w organizacji takich przedsięwzięć jak konkursy historyczno-literackie ?Polskie więźniarki w Ravensbrück?, ?Prawda i kłamstwa o Katyniu? oraz Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie.
 2. Miasto Gdynia ? za zaangażowanie na rzecz projektów historycznych i zrozumienie, czym jest ciągłość pamięci w nowocześnie rozwijającym się mieście.
 3. SKOK Wołomin ? za nieustanne wsparcie dla twórczości nawiązującej do ważnych faktów polskich dziejów.
 4. Tauron Polska Energia ? za wkład w produkcję i realizację filmu ?Jack Strong?, dzięki czemu polska opinia publiczna mogła w fabularnej formie poznać losy niezwykłego bohatera, Ryszarda Kuklińskiego.  

W Kapitule, która ostatecznie decyduje, w czyje ręce trafi statuetka Strażnika Pamięci, zasiadają: Bogdan Benczak (prezes zarządu Fundacji PZU), Czesław Bielecki (architekt, polityk, publicysta), Ryszard Bugaj (ekonomista, publicysta), Krzysztof Dudek (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Piotr Gabryel (zastępca redaktora naczelnego ?Do Rzeczy?), Dorota Gawryluk (dziennikarka Polsatu), Andrzej Horubała (zastępca redaktora naczelnego ?Do Rzeczy?), Łukasz Kamiński (prezes IPN), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Zdzisław Krasnodębski (socjolog, publicysta, europoseł), Paweł Kukiz (muzyk), Paweł Lisicki (redaktor naczelny ?Do Rzeczy?), Mateusz Morawiecki (prezes Banku Zachodniego WBK), Przemysław Omieczyński (prezes Fundacji Niepodległości), Ewa Siemaszko (historyk), Krzysztof Turkowski (Polkomtel, Polsat), Piotr Zychowicz (redaktor naczelny ?Historii do Rzeczy?).

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie: http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.

Organizator: 

Tygodnik ?Do Rzeczy? to tytuł kierowany przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Na łamach tygodnika publikują m.in. Piotr Semka, Rafał A. Ziemkiewicz, Cezary Gmyz, Waldemar Łysiak, Bronisław Wildstein.

Partnerzy:

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i jedna z największych w naszej części Europy. Jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to jako pierwsza firma w kraju zaczęła oferować pełen pakiet ubezpieczeń. PZU prowadzi szeroko zakrojone działania z zakresu społecznego zaangażowania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i kultura. Jako największy polski ubezpieczyciel PZU dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez objęcie Mecenatu nad: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie wraz z jego najważniejszym oddziałem w Sukiennicach. PZU sfinansował również odzyskanie i renowację obrazu Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z Pomarańczami", który jest obecnie wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Bank Zachodni WBK to trzecia siła sektora bankowego w Polsce. Coraz silniejszą pozycję zawdzięcza dynamicznemu rozwojowi, dobrym produktom, innowacyjności, konsekwentnemu budowaniu marki i dążeniu do perfekcji w relacjach z klientami. Jest częścią Grupy Santander, która obsługuje ponad 100 mln klientów w 30 krajach świata. Dzięki różnorodności rynków jest to jedna z czołowych grup finansowych świata i największa instytucja finansowa w strefie euro. Bank Zachodni WBK od lat rozwija ideę społecznej odpowiedzialności biznesu, wierząc, że prowadzenie działalności biznesowej w Polsce zobowiązuje do wspierania polskiej edukacji oraz kultury. Jednym z ważniejszych projektów jest program Santander Universidades, wspierający uczelnie, studentów i pracowników naukowych.

Polkomtel to jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, świadczący usługi pod marką Plus. Spółka obsługuje 14 milionów klientów. Polkomtel koncentruje się dziś głównie na upowszechnianiu mobilnego dostępu do internetu, w tym najnowocześniejszej technologii LTE, której jest liderem. Od początku swojej działalności Polkomtel jest pionierem we wdrażaniu najnowszych rozwiązań technicznych i teleinformatycznych na polskim rynku. Dzięki takim technologiom, jak HSPA/ HSPA+, CDMA, czy też starszym technologiom 2G i 3G ponad 99% ludności Polski posiada dostęp do Internetu, nie tylko w największych miastach, ale także na obszarach mniej zurbanizowanych. W zasięgu LTE jest już 66,7% mieszkańców Polski.

Fundacja Niepodległości powstała w 2004 roku. Prowadzi działania w zakresie budowania i umacniania pamięci historycznej. Angażuje się w duże ogólnopolskiej projekty (2013 ? Rok Żołnierzy Wyklętych, 2014 ? Rok Żołnierzy Tułaczy) i lokalne inicjatywy. Zwraca się do młodego pokolenia, proponując atrakcyjne formy przekazu (płyta ?Panny Wyklęte?, gry planszowe, rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej). Wydaje pismo ?Kwarta?, książki i filmy. Ratuje polskie zabytki i cmentarze na Kresach.

Fot. Kapituła Strażnika Pamięci. Włodzimierz Wasyluk.  


dostarczył infoWire.pl
Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts