Informacje

E-booki i czytniki dla seniora. Akcja edukacyjna Virtualo

Coraz częściej zamiast sięgać po tradycyjne książki, korzystamy z e-booków, dzięki którym wygodnie czytamy zarówno beletrystykę, jak i literaturę akademicką i biznesową. Nowe technologie przyciągają jednak głównie młodych i odstraszają nieco osoby starsze. Firma Virtualo korzystając z Dnia Babci i Dziadka postanowiła propagować e-czytelnictwo wśród seniorów i zachęcić ich do korzystania z wirtualnych książek.

Czytelnictwo wśród seniorów

Według badania "E-czytelnik w wielkim mieście" przeprowadzonego przez Virtualo w lipcu 2013 roku, tylko 4% czytelników e-booków stanowią osoby powyżej 54 r.ż. Z kolei badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2012 roku pokazują, że odsetek czytelników maleje wraz z wiekiem badanych. Książki papierowe czyta 62% nastolatków i zaledwie 32% osób sześćdziesięcioletnich i starszych. Jednak okazuje się, że częstotliwość lektury wśród badanych wciąż czytających książki rośnie z wiekiem ? codzienną lekturę książek deklaruje 22% czytelników powyżej 60 r.ż. i tylko 8% nastoletnich. Oznacza to, iż jeśli seniorzy decydują się czytać swoje ulubione książki, robią to często. Dlatego warto zapoznać osoby starsze, które chcą aktywnie korzystać z  możliwośći nowych technologii z zagadnieniem e- lektury. Czytanie elektronicznych książek może stać się dla wielu  wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Czytnik ? przyjazne urządzenie do wygodnej lektury

Proces obcowania z wirtualną książką warto rozpocząć od wyboru przyjaznego urządzenia, dzięki któremu czytanie stanie się dla osoby starszej przyjemnością. Warto w zależności od potrzeb i własnych preferencji rozważyć kilka opcji. Jedną z nich jest Pocketbook Mini, poręczny, bardzo lekki czytnik z 5-calowym ekranem, dzięki czemu można mieć go zawsze przy sobie. Bardzo dobra bateria gwarantuje długą, nieprzerwaną lekturę. Czytnik ma funkcje przydatne seniorom, czyli przede wszystkim powiększanie czcionki oraz intuicyjną, prostą w obsłudze nawigację. Wgrywanie elektronicznych książek do urządzenia jest również bardzo łatwe.

Dla seniorów, którzy pragną mieć dostęp do Internetu i jeszcze większą bibliotekę książek cyfrowych oraz 6-calowy ekran dobrym wyborem może być Kindle 4 czy Pocketbook Basic Touch. Oba czytniki obsługują wiele różnych formatów książek, mają 16 odcieni szarości i dają bardzo duże możliwości dostosowania urządzenia do swoich preferencji. Dla osób, które mogą pozwolić sobie na większy wydatek lub finansowe wsparcie rodziny, na przykład dzieci lub wnuków, dobrym wyborem będzie Kindle Paperwhite. Jest to jeden z najczęściej obecnie sprzedawanych czytników na świecie, który jest najlepszym rozwiązaniem dla osób nałogowo czytających książki. Seniorzy oprócz możliwości zgromadzenia dużej, wirtualnej biblioteki z pewnością docenią opcję powiększania marginesów i interlinii między wersami, pozwalającą na jeszcze wygodniejsze czytanie. Zakup czytnika można już zrealizować na poziomie 200-300 zł, przy budżecie na poziomie 400 ? 600 zł można już wybrać bardzo dobrej klasy urządzenie, które powinno nam posłużyć przez wiele lat.

Konsultacje telefoniczne dla seniorów, nowych e-czytelników

Firma Virtualo aktywnie uczestniczy w rozwoju e-czytelnictwa w Polsce i prowadzi projekty edukacyjne skierowane do poszczególnych grup wiekowych. W tym roku, z okazji Dnia Babci i Dziadka postanowiła przybliżyć seniorom świat czytników i e-booków, aby zachęcić również osoby starsze do zapoznania się z zagadnieniem elektronicznych książek.

W dniach 21-22 stycznia w godzinach: 10:00-17:00, firma Virtualo zorganizowała konsultacje telefoniczne dla seniorów. Dzwoniąc na numer: +48 22 551 32 27  będzie można śmiało zadać wszystkie pytania dotyczące lektury książek elektronicznych i urządzeń do czytania e-booków. Konsultanci dyżurujący pod podanym numerem, będą oczekiwać na telefony od seniorów, którzy chcieliby poznać zagadnienia związane z elektronicznych  lekturą  i zapytać o wszystko co ich nurtuje, a jest związane z nowymi technologiami i czytelnictwem.

Działania Virtualo aktywizujące seniorów jako czytelników, to szansa na przybliżenie osobom starszym czytania książek w nowoczesnej formie. Obcowanie z książką elektroniczną na emeryturze może być ciekawą formą spędzania wolnego czasu, która ułatwi seniorom znalezienie wspólnych tematów z dziećmi i wnukami oraz czerpanie korzyści z rozwoju nowych technologii.

Źródło Virtualo. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy